Mentoring polega na opiece podczas rozwijania kompetencji, realizacji ścieżki zawodowej nad osobą szkolonej. W odróżnieniu od coachingu jest prowadzony w dłuższym horyzoncie czasowym (1-3 lat). Polega na długoterminowej relacji z osobą o zdecydowanie większym bagażu doświadczeń i wiedzy, która wspiera w rozwoju osobę o mniejszym doświadczeniu bądź krótszym stażu pracy. Mentoring może przybierać postać zarówno nieformalnej relacji, jak i sformalizowanego programu. (J. Czekaj 2007, s. 48-53)
Mentorami są eksperci z danej dziedziny, branży bądź firmy, odgrywający rolę wewnętrznego doradcy. Bardzo często działają w oparciu o wcześniej wypracowane metody. Zakres relacji mentorskiej ograniczony jest zazwyczaj do spraw zawodowych i koncentruje się na rozwoju kariery podopiecznego. Mentor to lider posiadający dużą wiedzę – stanowi wzorzec dla podopiecznego, któremu udziela rad nie tylko w zakresie konkretnych zadań, ale również rozwoju osobistego oraz kształtowania ścieżki zawodowej. Mentor z założenia posiada bardzo wysokie kompetencje w obszarze działalności podopiecznego, sam w przeszłości z sukcesem zajmował się podobnymi działaniami, był zaangażowany w działalność tej samej instytucji. Mentorem może być pracownik o dużym doświadczeniu, posiadający wysoką pozycję w hierarchii organizacyjnej, który dobrze zna zakres pracy szkolonego. Wysokie wymagania wobec mentorów powodują trudności w realizacji tej metody. Innymi problemami są skłonność do rozwiązywania problemów za podopiecznych, zakłócenia w realizacji innych zadań mentora, zbyt osobiste kontakty. (K. Rosen 2011, 24-30)
Mentoring może być rozpatrywany jako ciąg dalszy coachingu. Do rozwiązywania problemów z pracownikami lepiej stosować counselling.

ZADZWOŃ I UMÓW TERMIN KONSULTACJI
Zadzwoń, napisz, umówmy się i porozmawiajmy o Twojej firmie lub zapytaj o mentoring, o którym myślisz dla swojej firmy, lub dla siebie indywidualnie.
Gwarantuję, po tej rozmowie, wymianie wiadomości sam ocenisz, na ile to, co, otrzymasz będzie przydatne w Twojej firmie i dla Ciebie samego.
Pamiętaj proszę, też mamy spotkania – na pewno oddzwonimy najszybciej jak to możliwe!
+48 662 965 553
Możesz napisać również na Whattap
kontakt@mateuszcieslinski.pl
Rodzaje mentoringu
- Mentoring indywidualny – przykładem jest Program “Starszy Brat – Starsza Siostra”. Jest to mentoring planowany, który polega na metodycznym działaniu, gdzie wolontariusz (mentor), wwyniku formalnego, standaryzowanego i monitorowanego procesu jest najpierw szkolony, później dobierany i łączony w parę z podopiecznym. Zasadniczym celem tu jest profilaktyka i przeciwdziałanie zagrożeniom.
- Mentoring grupowy – Przykładem tego Mentoringu jest Projekt “Wychowankowie domów dziecka – nowe szanse, lepsze jutro”. Zaangażowanymi w ten projekt są już usamodzielnieni wychowankowie domów dziecka, którzy są wsparciem i pomocą dla usamodzielniających się wychowanków, Mentorzy mają za zadanie dzielić się wiedzą oraz doświadczeniem jak i wsparciem dla usamodzielniających się.
PASJA DO ROZWOJU
INSPIRACJE WEDŁUG KATEGORII
DOCENILI NAS PRACOWNICY FIRM
Poniższa lista prezentuje jedynie wybrane firmy z którymi współpracowaliśmy w różnych formach (B2B, Up) , konsultacje indywidualne dla pracowników oraz grupowe szkolenia.






























