Zostań dawcą i uratuj życie. Dawcy to zwykli ludzie tacy jak Ty !

dawcy

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi.

 

Wiesz że w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi? Dla jednych będzie to dużo, dla innych mało, a dla większości tych ludzi to dramat i szukają dawcy. Choroba nie wybiera taka jest prawda.  Co dziennie  diagnozę białaczka słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Choroba niestety nie wybiera ze względu na wiek, zawartość portfela, każdy z nas może zachorować.

Błędnie białaczkę wiele osób traktuje jako wyrok, na szczęście każdy może też pomóc. Jednak, aby zapaliło się światełko w tunelu dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

 

 

Sprawdź czy możesz zostać dawcą, to nie boli i nic nie kosztuje. Dawcy to zwykli ludzie

DKMS

 

 

CZYM SĄ NOWOTWORY KRWI?

Nowotwory krwi to nowotwory, które atakują system krwionośny oraz samą krew, szpik kostny i układ limfatyczny. Rozróżniamy wiele rodzajów nowotworów krwi, w tym białaczkę. Na całym świecie co 35 sekund zostaje u kogoś zdiagnozowany nowotwór krwi, a co 10 minut odbiera on komuś życie. W przypadku, gdy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak chemioterapia czy naświetlanie, jedynym wyjściem pozostaje przeszczepienie komórek macierzystych.


Ja już się zarejestrowałem, a Ty na co czekasz ?

 

 

 

Na czym polega pobranie komórek macierzystych

Na cztery dni przed pobraniem oraz w dniu pobrania Dawcy przyjmują podskórnie czynnik wzrostu G-CSF (aplikowany po odpowiednim przeszkoleniu przez samego Dawcę lub przez personel medyczny). Substancja ta ma działanie zbliżone do hormonu i powoduje uwolnienie komórek macierzystych, występujących głównie w szpiku kostnym, do krwioobiegu. Substancja ta występuje również naturalnie w organiźmie człowieka w innych sytuacjach, np. w trakcie przechodzenia infekcji. Po zakończeniu podawania czynnika wzrostu komórki macierzyste selekcjonowane są z krwi przy użyciu specjalnej metody (afereza), zbliżonej do pobrania trombocytów. Na obu ramionach Dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. W separatorze komórki macierzyste oddzielane są od reszty krwi pod działaniem siły odśrodkowej i zbierane jako materiał przeszczepowy. Po zebraniu wystarczającej liczby komórek materiał transportowany jest do kliniki, w której leczony jest Biorca i przeszczepiany.

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej odbywa się maksymalnie w ciągu dwóch następujących po sobie dni w klinice pobrań. Dawca nie wymaga pobytu stacjonarnego w szpitalu i może przenocować w hotelu.


 

Czy jest się czego bać zostając dawcą ?

Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej nie wymaga ani znieczulenia ogólnego (narkozy), ani stacjonarnego pobytu Dawcy w szpitalu. Metoda pobrania komórek macierzystych z krwi obwodowej stosowana jest w medycynie od roku 1988, zaś w przypadku Dawców DKMS od roku 1996. Nie są znane żadne odległe w czasie skutki uboczne stymulacji czynnikiem wzrostu G-CSF. W ponad 20-letniej praktyce klinicznej nie zaobserwowano do tej pory żadnych wtórnych skutków tej metody odległych w czasie.

 

 

Nie wiem jak Wy, ale czy jest na co czekać ? Oddać komuś zdrowie i życie to chyba najfajniejsze uczucie dla każdego

Pages:
Edit