Ego lidera może zniszczyć cały zespół…

Ego większość z nas ma bardzo duże, co nie jest w mojej ocenie niczym mega złym dopóki umiemy je kontrolować. Ostatni artykuł, jaki pisałem dotyczył przywództwa w nowoczesnej strukturze handlowej – konieczności wykrzesania całego potencjały zespołu. W mojej ocenie jedną z najważniejszych cech, jaką musi mieć lider, jest pokora taka prawdziwa, a nie pod publiczkę.

Wielokrotnie prowadząc rozmowy z doświadczonymi managerami, każdy podkreślał, że prawdziwy lider zespołu jest mentorem nieposiadającym przerośniętego ego. Pokora nie jest słabością i każdy, kto myśli inaczej jest w mega błędzie i wynika to w mojej ocenie z braku doświadczenia lub też z braku świadomości, czym właściwie jest pokora. Tak trudno jest nam przyznać się do własnych słabości i ograniczeń, uważając się nierzadko za najwspanialszych liderów. Pokora to właśnie uznanie swoich ograniczeń, które nie są wcale oznaką słabości, a wręcz przeciwnie oznaką naszej wielkości. Podczas kurtuazyjnej rozmowy znajomy zacytował mi słowa „Pokora jest warunkiem uzyskania dojrzałości duchowej oraz psychicznej” i trudno się z tym nie zgodzić.

Kontrolując swoje ego, mamy szansę zrobić coś lepiej, przyjmować krytykę i skutecznie wyciągać wnioski, co jest ogromną korzyścią dla samego managera, ale i zespołu, jakim kieruj. Każdy z nas może w tym momencie zastanowić się jak znosimy krytykę? Oczywiście przy założeniu, iż jest ona poparta faktami, a niewyimaginowanymi argumentami. Przyjmując krytykę, przyznając się do błędu i wyciągając trafne wnioski zyskujemy klucz do wygrywania, a nie ma nic cenniejszego dla firmy jak skuteczny manager.

Jednym z największych problemów zdecydowanie większości liderów zespołu jest brak spojrzenia na swoją pracę, jako lidera. Przychodzi gorszy wynik, niezrealizowany cel, prawdziwy lider nie powinien szukać w pierwszej kolejności błędów wśród innych, a #powinien stwierdzić powodem porażki jestem ja, jako lider, nie oni. Niektórzy liderzy w pierwszej kolejności zwracają głównie uwagę na błędy podwładnych, co nie rzadko wiąże się z koniecznością zwolnienia pracownika.  Faktycznie być może taka konieczność istnieje, ale tak naprawdę TY, jako lider nie podjąłeś tej twardej decyzji w odpowiednim momencie.

Skromność i pokora to w mojej ocenie idealne cechy dobrego lidera. Jak wynika również z badań dostępnych w Internecie, takie podejście wpływa efektywności pracy zespołu, którym lider kieruje. Może warto, aby każdy z nas pomyślał o swoim ego, czy rzeczywiście nie przesłania nam istotnych kwestii, a tym samych czy nasze ego nas nie ogranicza?


Zapraszam Cię do udostępniania mojego wpisu, również do odwiedzenia moich kanałów social media:

Czytając bloga wspierasz Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. Cały zysk z bloga z reklam przekazany będzie na konto hospicjum.