Co motywuje i angażuje dzisiejszych pracowników ?

Co motywuje i angażuje dzisiejszych pracowników to pytanie jakie zadaje sobie każdy pracodawca. Utrzymanie pracownika jest obecnie największym wyzwaniem dla firm.

Kiedy po raz pierwszy wszedłem na rynek pracy, motywowała mnie idea bezpieczeństwa pracy i odpowiednia wysokość wypłata.  Mając 19 lat otrzymanie samochodu służbowego, telefonu i laptopa, były wprost spełnionym marzeniem. Mijają lata, jako doświadczony pracownik narzędzia do pracy traktuję jako narzędzia, a i wchodząc ponownie na rynek pracy miałbym inne oczekiwania. Mówi się bardzo często, że mamy rynek pracowników, ale czy na pewno ?

Oczywiście dla specjalistów rynek pracy zawsze będzie rynkiem pracownika. Niestety w dalszym ciągu wielu pracowników zachowuje się, jakby robili swoim pracownikom przysługę , pozwalając im na utrzymanie pracy. Dzisiaj pracownicy mają ogromny wybór możliwości zatrudnienia, więc zaangażowanie pracowników jest ważniejsze niż kiedykolwiek. W takim razie co motywuje i angażuje dzisiejszych pracowników?

Współcześni menedżerowie muszą ciągle myśleć o tym, jak utrzymać zaangażowanie swoich pracowników.  W większości niestety motywują pracowników według swojej miary, a nie potrzeb pracowników. Zanim menadżer dokona jakichkolwiek ruchów, musisz wiedzieć, co działa, a co nie. Pracownicy chcą wielu różnych rzeczy od swoich pracodawców, często nie ma to nic wspólnego z osiąganymi wynikami. Jak długo świat będzie istniał pieniądze będą pierwszym punktem, który powinien zostać poruszony. Pieniądze mają ogromny wpływ na sposób, w jaki pracownik odczuwa swoją pracę. Ludzie chcą być wynagradzani, proporcjonalnie do poziomu swoje wartości. Obowiązkiem jest niejako ustawienie realistycznych celów wydajności, które zapewnią pracownikom wymierne korzyści proporcjonalnie do zaangażowania.

Istotnym punktem w motywowaniu pracowników jest ustalenie jasnych zasad wynagradzania. Warto poświęcić trochę czasu, aby upewnić się, że rozumieją pracownicy, w jaki sposób ich nagroda jest powiązana z ich wynikami. Dzisiejsi pracownicy szukają również możliwości awansu i rozwoju zawodowego. Przywódcy zawsze muszą szukać sposobów na rozwój swoich ludzi. Może to być tak proste, jak zwrot kosztów kursu związanego z rozwojem kariery pracownika.

Pracownicy szanują silnych liderów, którzy dbają o swoich ludzi, edukują i pomagają pracownikom wzrastać. Nie zawsze firmy posiadają środki na pokrycie kosztów kursów, różne sytuacje w biznesie się zdarzają. Dobry menadżer to również powinien być dobry coach, a więc zasada zrób to sam będzie właściwa. Poświęcając swój czas na szkolenie, mentoring i coaching podległych pracowników pracowników zyskuje w oczach podwładnych, ale również w skuteczny sposób podniesie poziom motywacji. Poczucie celu jest również wysoko na liście tego, co motywuje dzisiejszych pracowników. Z perspektywy czasu wczesnych latach mojej kariery ludzie nigdy nie kwestionowali celu.

Być może zabrzmi to banalnie, ale pracownicy oczekuje, aby po prostu poszli do pracy. Cieszą się, że coś się zmieniło. Należy pamiętać, jeśli pracownicy spędzają większą część dnia w pracy, a więc muszą czuć się dobrze, nie mogą się nudzić.  Nie ma nic cenniejszego jak połączenie swojego zespół i rozpoczęcia rozmowy o tym.: „Jaki wpływ ma Twoja praca na ludzi, a nie na firmy, – ludzi z którymi współpracujesz? Jeśli produkujesz i sprzedajesz, co produkt daje klientom? Czy poprawia komfort życia, aby mógł odnieść większy sukces w swojej pracy? Następnie zapytaj, co robi nasz zespół, aby pomóc tej osobie?

Każdy pracownik jest inny. każdy ma swoje potrzeby. Są czynniki dające bezpieczeństwo i muszą być spełnione. Są czynniki motywujące, które poznasz jako lider Lider pytając, anie tylko zarządzając.

Czy mój wpis ” Co motywuje i angażuje dzisiejszych pracowników ? ” Cię zainspirował ?

Głęboko wierzę, że Twoja odpowiedz brzmi TAK. Pisząc każdy wpis liczę, że pozostawicie swój komentarz, opinię, a nawet uda na się nawiązać konstrukcyjną relację.


Zapraszam Cię do udostępniania mojego wpisu, również do odwiedzenia moich kanałów social media:

Czytając bloga wspierasz Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy. Cały zysk z bloga z reklam przekazany będzie na konto hospicjum.